Radek Čihák - recitál 29.2. od 19:00

zveme Vás na koncertní recitál kytaristy, textaře a zpěváka Radka Čiháka 
V době před čtyřiceti lety, v němž jsem se kdysi učil chápat svět, byli muzikanti a byli posluchači. Muzikanti hráli a posluchači se snažili někde nějakou muziku vyhledat. Já ji hledal všemožně a myslel jsem, že to všichni mají stejně. Na gymplu jsme si půjčovali kazety s Krylem, později s Nohavicou a přetáčeli je a přetáčeli, až xtá nahrávka šuměla jako prase, ale dokud bylo rozumět slovům, stále jsme přetáčeli. V tehdejší oficiální, schválené tvorbě pro mě scházelo jakékoli osobní sdělení. Někde tam ve mně vzniknul nárok na uvěřitelnost, osobitost sdělovaného.

 

Nevyhledával jsem nahrávky s konkrétními jmény. Nové desky chodily vždy v úterý a jak se objevilo neznámé jméno, nedej bože písničkář, okamžitě jsem si nesl úlovek domů. V rádiu skvělí zpěváci s technicky dokonalými hlasy zpívali o ničem a když třeba o lásce, z drtivé většiny to byly smyšlené, neosobní říkačky. Naproti tomu písničkaření jakéhokoli druhu mělo v sobě díky exkomunikaci Kryla a Hutky dlouho a dlouho nádech protistátního postoje, něčeho skutečně promyšleného, se skutečným poselstvím. Tehdy stačilo v Plzni na dlažbě před hospodou zahalekat něco s náznakem jemně protistátního a už mi někdo po číšníkovi poslal pivo. Být písničkářem od té doby znamenalo postavit se přinejmenším na opačný konec mainstreamu - snažit se o poctivost sebevyjádření – bez vypočítavého ohledu na možný úspěch.

 

Myslel jsem, že to mají všichni stejně a nějakou dobu i měli. Texty byly důležité a slyšet něco neznámého bylo exoticky vzácné, dráždivě přitažlivé. A zatímco jsem si myslel, že to všichni kolem mají stejně, přibývaly generace, které bezprostřední perzekuci nezažily a posléze jsme už hudbou zaplaveni. Akutní hlad davu po autenticitě se ztratil. Ale tím se otevřel prostor pro autenticitu intimní. A z toho čerpám dnes.

 

hudební ukázka 

hudební ukázky 

hudební ukázky band zone 

 

minimální doporučené  vstupné 100,-